• State Leadership Conference 2018


    Ontario Convention Center
    April 12-15, 2018

    SLC 2018 Image 

    Advisers, please review the following links & documents to find out all pertinent information for SLC 2018! 

     

    FINAL CONFERENCE PROGRAM
    (Use this to reference general information, locations of competitive events, and all conference activities)

     

    Direct any questions about SLC (registration, hotels, other info) to Mrs. Melanie Dias, Conference Coordinator, at mdias@cafbla.org.

    NOTEStudent questions should go through the local chapter adviser who will contact SLC Staff listed in the above Conference Guide. Students attempting to communicate directly with CA FBLA Staff will not be answered.  CA FBLA staff will only communicate directly with school advisers.

    PayPal
    Link to PayPal for Registration Payments is Currently Disabled.

    Use for SLC Hotel or Registration Payments only.

    (For general CA FBLA donations, please use
    donation button on home page.)

    For questions regarding competitive event scheduling, email Manuel Rapada

    mrapada@cafbla.org

    CONFLICT TESTING SCHEDULE (updated for Saturday)

    For Chapters who have testing/performance conflicts the above schedule

    indicates when your chapter should report for testing.

     
    PERFORMANCE EVENT FINALISTS
    ROSTERS AND PERFORMANCE SCHEDULES
    (updated for Saturday)
     
     EVENT
    ROSTER
    PERFORMANCE
    SCHEDULE

      Broadcast Journalism

    Calabasas High School 

    Centennial High School

    Glen A Wilson High School

    Homestead High School

    Los Osos High School

    Oak Park High School

    Oxford Academy

    Redwood High School

    Westmoor High School

    FRI April 13 12:00 PM

    Performance Schedule

    Creed

     Lianne Cha, Oxford Academy - Middle

    Atia Fairuz, Walnut

    Christine Huynh, Mark Keppel

    Vijaya Kukutla, Lynbrook

    Abbie Linhares, Redwood

    Kelsey Whiting, Colusa

    THU April 12 7:00 PM

    Performance Schedule

     Client Service Group A

    Niraj Devadoss, Dougherty Valley

    Janae Herrar, Madera South

    Jacob Diaz, Madera

    Anisha Bhat, Fremont 

    Alisha Islam, John F. Kennedy

    Clarice Yau, Los Osos

    Angel Chow, Center

    Qianyin Wu, Leland

    Michael Zhu, Dublin  

    FRI April 13 9:00 AM

    Performance Schedule

     Client Service Group B

    Carson Sheetz, Trinity

    Maria Gutierrez, Renaissance

    Pooja Yarlagadda, Henry M. Gunn

    Christian Sim, West Ranch

    Wendy Wang, Arcadia

    Tamana Gill, Mira Loma

    Natasha Siapno, Westmoor

    Leslie Ramirez, South El Monte

    Vivian Jiang, Monta Vista 

    FRI April 13 9:00 AM

    Performance Schedule

     Client Service Group C

    Aashika Srinivas, Oak Park

    Melissa Ramirez, Maxwell

    Nandit Gurtu, Cupertino

    Curtis Chen, Gabrielino

    Henry Li, Troy

    Mansee Patel, Centennial

    Stephen Yang, Lynbrook

     McKenna Pressley, Redwood

    Daniel Kim, John A. Rowland

    FRI April 13 9:00 AM

    Performance Schedule

     Client Service Group D

    Catherine Ly, Oxford Academy-Middle

    Edward Yaco, John Pitman

    Sahana Vairavaraj, Oxford Academy

    Anoushka Singal, Irvington

    Fiza Khan, Ruben S. Ayala

    Bryan Medina, Eleanor Roosevelt

    Nathaniel Lao, Homestead

    Victor Ye, Glen A Wilson

    Isaiah Gutierrez, Gregori 

    FRI April 13 9:00 AM

    Performance Schedule

      Client Service FINALS
     

    SAT April 14 9:00 AM

    Performance Schedule

      Impromptu Speaking

    Winston Yan, Alhambra

    Holland Snipes, Centennial

    Kelly Tsai, Gabrielino

    Nicholas Dokoozlian, Gregori

    Guillermo Torres, John Pitman

    Madisen Wallace, Lassen

    Asna Tabassum, Ruben S. Ayala

    Jeong Kim, Valencia (S)

    Wayne Chan, Yorba Linda 

    FRI April 13 3:00 PM

    Preformance Schedule

      Introduction to Public Speaking

    Courtney Chan, Diamond Bar

    Mayuri Habbar, Homestead

    Rachel Worthington, John Pitman

    Autry Satica, Lassen

    Mansher Dhaliwal, Los Osos

    Nevin Thombre, Lynbrook

    Kaylie Chuman, Mark Keppel

    Aashika Srinivas, Oak Park

    Juliana Phan, Oxford Academy

    Catherine Ly, Oxford Academy Middle

    Savannah Travis, Redwood

    Cassidy Noonan, Roseville 

    FRI April 13 9:00 AM

    Performance Schedule

      Public Speaking

    Sainamratha Gorijavolu, Eleanor Roosevelt

    Melanie Wu, Glen A Wilson

    Brianna Alvarez, John Pitman

    Ryan Nam, Los Osos

    Aauushi Jani, Lynbrook

    Alya Cherfaoui, Monta Vista

    Raj Parekh, Oxford Academy

    Claire Collins, Redwood

    Brooklyn Button, Santa Maria

    Katelin Zhou, Westlake  

    FRI April 13 9:00 AM

    Performance Schedule

      Sales Presentation

    Aarabhi Achata, Cupertino

    Carrie Zhao, Glen A Wilson

    Rithika Srinivasan, Homestead

    Alex Lopez, John Pitman

    Kylie Eidson, Lassen

    Natalie Naseib, Los Osos

    Jay Wang, Mark Keppel

    Beshane Bans, Oak Park

    Tania Jiroudi, Redwood

    Kate Miller, Sage Hill

    Angela Cao, Walnut 

    FRI April 13 12:00 PM

    Performance Schedule 



     
    2018 FINALISTS
     
     EVENT
    ROSTER
    PERFORMANCE
    SCHEDULE

     3D Animation

    Cupertino High School

    Homestead High School

    Irvington High School

    Los Osos High School

    University High School 

    Sat April 14 9:00 AM

    Performance Schedule

     American Enterprise Project

    Cupertino High School

    Homestead High School

    Monta Vista High School

    Oxford Academy

    Westmoor High School   

     THU April 12 7:00 PM

    Performance Schedule

    Banking & Financial Systems

     Gregori High School

    Homestead High School

    Irvington High School

    Monta Vista High School

    Saratoga High School

    Sat April 14 9:00 AM
    Performance Schedule
    Business Ethics

    Centennial High School

    Cupertino High School

    Homestead High School

    Los Altos (B) High School

    Mark Keppel High School

    Monta Vista High School

    Ruben S. Ayala High School

    Troy High School

    Westlake High School

    Westmoor High School 

    FRI April 13 9:00 AM

    Performance Schedule

     Business Financial Plan

    Dougherty Valley High School

    Los Osos High School

    Lynbrook High School

    Monta Vista High School

    Oxford Academy 

    FRI April 13 12:00 PM

    Performance Schedule

     Business Plan

    Cupertino High School

    Homestead High School

    Lynbrook High School

    Monta Vista High School

    Saratoga High School 

    FRI April 13 9:00 AM

    Performance Schedule

     Coding and Programming

    Cupertino High School

    Diamond Bar High School

    Homestead High School

    Los Altos High School (B)

    Troy High School 

    SAT April 14 9:00 AM

    Performance Schedule

     Computer Game & Simulation Programming

    Cupertino High School

    Homestead High School

    Madera South High School

    Mark Keppel High School

    Westmoor High School 

    SAT April 14 9:00 AM

    Performance Schedule

     Community Service Project

     Homestead High School

    Irvington High School

    Monta Vista High School

    Redwood High School

    Troy High School 

    THU April 12 7:00 PM

    Performance Schedule

     Digital Video Production 

    Centennial High School

    Homestead High School

    Redwood High School

    University Preparatory Academy

    Yorba Linda High School 

    FRI April 13 12:00 PM

    Preformance Schedule

     E-Business

    Cupertino High School

    Dougherty Valley High School

    Gabrielino High School

    Lynbrook High School

    Monta Vista High School

    THU April 12 7:00 PM

    Performance Schedule

     Electronic Career Portfolio

    Amber Afzali, Centennial HS

    Candice Ma, Walnut HS

    Abrar Rahman, Cupertino HS

    Hein San, Westmoor HS

    Varun Tandon, Homestead HS 

    THU April 12 7:00 PM

    Performance Schedule

     Emerging Business Issues

    Cupertino High School

    Dougherty Valley High School

    Gabrielino High School

    Henry M. Gunn High School

    Homestead High School

    Los Altos High School (B)

    Los Osos High School

    Mark Keppel High School

    Monta Vista High School

    Redwood High School 

    FRI April 13 9:00 AM

    Performance Schedule

    Entrepreneurship

     Dougherty Valley High School

    Homestead High School

    Lassen High School

    Monta Vista High School

    Redwood High School

    FRI April 13 3:00 PM

    Performance Schedule

    Future Business Leader

    Andy Jin, Westlake

    Hannah Ro, Troy

    Adam Ng, Walnut

    Kelly Pan, Los Osos

    Venkata Muriki, Homestead

    Jennifer Wu, Mira Loma

    Vaishnavi Tipireddy, Oak Park

    Hyunkyung Rhee, Homestead

    Bhaveshkumar Manivannan, Cupertino

    Jessica Cai, Mira Loma

    SAT April 14 9:00 AM

    Performance Schedule

    Global Business

    Dougherty Valley High School

    Homestead High School

    Mark Keppel High School

    Monta Vista High School

    Troy High School 

     FRI April 13 3:00 PM

    Performance Schedule

      Graphic Design

    Centennial High School

    Cupertino High School

    Los Altos High School (B)

    Redwood High School

    Walnut High School

    FRI April 13 12:00 PM

    Performance Schedule

    Help Desk

    Ritu Channagiri, Homestead

    Jessie Cheng, Irvington

    Leanne De Leon, Glen A Wilson

    Megan Johanson, Monta Vista

    Kenny Moc, South El Monte

    Jishnu Swamy, Cupertino

    Charles Swaney, Henry M. Gunn

    Kallista Tantiga, Diamond Bar

    Anushka Thakker, Ruben S. Ayala

    Michael Yuan, Lynbrook 

    FRI April 13 3:00 PM

    Performance Schedule

    Hospitality Management

    Diamond Bar High School

    Dougherty Valley High School

    Homestead High School

    Irvington High School

    Monta Vista High School 

    FRI April 13 3:00 PM

    Performance Schedule

     Introduction to Business Presentation

    Centennial High School

    Eleanor Roosevelt High School

    Gabrielino High School

    Homestead High School

    Los Osos High School

    Mira Loma High School

    Oxford Academy

    Troy High School

    Walnut High School

    Yorba Linda High School 

    FRI April 13 9:00 AM

    Performance Schedule

     Job Interview

    Jenna Turpin, Center High School

    Aditi Raju, Dougherty Valley High School

    Angie Liu, Homestead High School

    Kelly Pan, Los Osos High School

    Kathryn Phan, Mark Keppel High School

    Soraya Shafer, Mark Keppel High School

    Milly Chi, Oxford Academy

    Makenna Haskill, Redwood High School

    Arisha Kassam, Redwood High School

    Allie Dunham, Trinity High School 

    FRI April 13 12:00 PM

    Interview Schedule

     L. Byram Bates Memorial Scholarship

    Andrew Casilang, Centennial

    Yi Jen Chen, Westmoor

    Kelly Pan, Los Osos 

    SAT April 14 9:00 AM

    Interview Schedule

    Management Decision Making

     Dougherty Valley High School

    Henry M. Gunn High School

    Homestead High School

    Irvington High School

    Monta Vista High School

    FRI April 13 3:00 PM

    Performance Schedule

    Management Information Systems

    Calabasas High School

    Henry M. Gunn High School

    Homestead High School

    Irvington High School

    Monta Vista High School

    FRI April 13 3:00 PM

    Performance Schedule

     Marketing

    Dougherty Valley High School

    Gabrielino High School

    Homestead High School

    Lynbrook High School

    Monta Vista High School

    FRI April 13 3:00 PM

    Performance Schedule

     Mobile Application Development

    Centennial High School

    Cupertino High School

    Fremont High School

    Homestead High School

    Los Osos High School

    Sage Hill High School 

    SAT April 14 9:00 AM

    Performance Schedule

      Network Design

     Cupertino High School

    Homestead High School

    Irvington High School

    Oxford Academy

    Troy High School

    SAT April 14 9:00 AM

    Performance Schedule

     Parliamentary Procedure

     Homestead High School

    Lynbrook High School

    Monta Vista High School

    Moorpark High School

    Walnut High School

    SAT April 14 9:00 AM

    Performance Schedule

     Partnership with Business Project

    Cupertino High School

    Dougherty Valley High School

    Homestead High School

    Walnut High School

    Westmoor High School 

    THU April 12 7:00 PM

    Performance Schedule

     Public Service Announcement

    Centennial High School

    Cupertino High School

    Eleanor Roosevelt High School

    Redwood High School

    Troy High School 

    THU April 12 7:00 PM

    Performance Schedule

     Publication Design

    Cupertino High School

    Dougherty Valley High School

    Gabrielino High School

    Monta Vista High School

    South El Monte High School 

    SAT April 14 9:00 AM

    Performance Schedule

     Social Media Campaign

    Centennial High School

    Cupertino High School

    Cypress High School

    Eleanor Roosevelt High School

    Homestead High School 

    FRI April 13 12:00 PM

    Performance Schedule

    Sports & Entertainment Management

     Diamond Bar High School

    Fremont High School

    Irvington High School

    Monta Vista High School

    University High School

    FRI April 13 3:00 PM

    Performance Schedule

     Website Design

    Cupertino High School

    Diamond Bar High School

    Eleanor Roosevelt High School

    Los Osos High School

    Santiago High School 

    THU April 12 7:00 PM

    Performance Schedule

     
    Previous Announcements:
     


    Conference Name Badges and Picture IDs
    Conference name badges are required at all SLC events.
    Additionally, official picture ID cards are required for entry in competitive events.
     
     
     
     

    Future SLC Conference Dates and Locations:



    2019 - Sacramento, CA
    April 25-28